Opłacalność instalacji fotowoltaicznej

 • Moje oszczędności. Panele fotowoltaiczne nie tylko znacząco obniżą mój rachunek za prąd, lecz również pozwalają przechować energię w sieci i odebrać np. w okresie zimowym, kiedy zużycie energii jest większe. Energię oddaną do sieci mogę wykorzystać do 2 lat.

 • Poprzez fotowoltaikę zwiększam wartość swojej nieruchomości, dzięki czemu jej późniejszy wynajem lub sprzedaż są bardziej korzystne.

 • Dbam o środowisko naturalne, ponieważ promieniowanie słoneczne jest w pełni odnawialnym źródłem energii. Bez szkodliwych substancji, hałasu i zanieczyszczeń – po prostu ekologicznie.

 • Fotowoltaika jest rozwiązaniem trwałym i bardzo wygodnym na długie lata, ponieważ promienie słoneczne docierają wszędzie, a więc każda lokalizacja jest dobra na montaż paneli.

 • Instalacja jest bardzo szybka – naszym fachowcom montaż zajmuje zwykle 1-2 dni.

  Wystarczy zamontować panele w miejscu najbardziej nasłonecznionym, czyli najczęściej na dachu. Ich modułowy charakter pozwala na dokonanie dobudowy, jeśli okaże się ona potrzebna. System fotowoltaiczny służy następnie przez wiele lat, nie wymagając przy tym nakładów pracy. Jest objęty długoletnią gwarancją – minimum 25 letnią, a po upływie tego czasu działa na 80% maksymalnej mocy.

Program MÓJ PRĄD

Wyręczamy naszych klientów z formalności przy składaniu wniosków o dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną.

Rząd przeznaczył kwotę 1 mld zł na program “Mój prąd”, co obejmuje realizację około 200 000 instalacji – warto to wykorzystać dla własnych oszczędności i większej wolności energetycznej!

 

Kilka ważnych informacji o programie:

 • Właściciel domu może skorzystać z rządowego programu “Mój prąd” i uzyskać dofinansowanie w wysokości do 5.000 zł na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2kW do 10 kW.
 • Wysokość dofinansowania jest w formie bezzwrotnej do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji, czyli kosztów instalacji wraz z montażem.
 • Beneficjentem programu może być osoba fizyczna, która jest stroną umowy przyłączeniowej.
 • Wnioski o dofinansowanie mogą być składane po zakupie i montażu instalacji PV oraz podpisaniu umowy dwustronnej z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego (co jest równoznaczne z zakończeniem inwestycji).

“Ulga termoizolacyjna” a fotowoltaika

Od początku 2019 roku obowiązuje nowa ulga dla właścicieli budynków jednorodzinnych, którą mogą odliczyć w zeznaniu PIT już w 2020 roku. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień podatkowych dotyczących nowych preferencji podatkowych dla tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

Z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku liniowego, oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Posiadacze budynku bez prawa własności nie mogą odliczyć ulgi.

Ulga termomodernizacyjna dotyczy budynku mieszkalnego jednorodzinnego czyli wolno stojącego lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Budynek powinien stanowić konstrukcyjnie samodzielną całość, maksymalnie może być w nim wydzielone dwa lokale mieszkalne lub jeden mieszkalny i jeden użytkowy (powierzchnia nie większa niż 30% całości). W przypadku np. instalacji fotowoltaicznej czy kolektorów słonecznych, ulga przysługuje także przy montażu na garażu czy budynku gospodarczym (służącym budynkowi mieszkalnemu), jeśli nie ma technicznych możliwości zamontowania jej na dachu budynku jednorodzinnego.

Termomodernizacja jest przedsięwzięciem, które ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. W rozumieniu ustawy, w jej ramach mogą zostać wykonane:

 • Ulepszenia, w wyniku których zmniejszy się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych np. wykonanie izolacji ścian zewnętrznych, wymiana stolarki okiennej,
 • Całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne np. instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
 • Ulepszenia, które zmniejszą straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, pod warunkiem, że budynki mieszkalne, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków, np. wymiana kotła w ocieplonym budynku.
 • Przyłącza techniczne do scentralizowanego źródła ciepła, jak np. węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na podatnika, niezależnie od liczby inwestycji i budynków, których jest właścicielem. Jeśli dwóch współwłaścicieli lub małżonków korzystających ze wspólnego opodatkowania dokona termomodernizacji w tym samym budynku, to każdy z nich może odliczyć całość poniesionych wydatków.

Poniesione wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT, które zostały wystawione przez podatników niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku. Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień sprzedaży który został określony na fakturze VAT lub jeśli nie ma daty sprzedaży, datę wystawienia faktury.

Odliczeniu nie podlegają środki zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie np. sfinansowane lub dofinansowane ze środków NFOŚiGW lub WSOŚiGW, a także te zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych. Zwracane są natomiast wydatki, które w całości obciążają podatnika jak pożyczki czy kredyty.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki wypełniając PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28. W sytuacji gdy kwota odliczenia nie miałaby pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, może on dokonać odliczeń w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat (licząc od końca roku dochodowego w którym poniesiono pierwszy wydatek).

Jaki rodzaj paneli wybrać?

Kluczowym kryterium wyboru paneli powinna być ich moc maksymalna (Wp), a nie cena, ponieważ ważne jest, ile dany panel może wyprodukować prądu. Decydując się na zakup paneli, wybieramy spośród ich różnych wariantów. Cena zależy od sprawności produktu, wykorzystanych materiałów i połączeń między ogniwami.

 • Ogniwa monokrystaliczne – najwyższa sprawność oraz żywotność, ale i nie niska cena, ponieważ są produkowane z pojedynczego kryształu krzemu, pociętego na niewielkie części. Po upływie 25-30 lat tracą tylko ok. 20% mocy i nadal działają. Występują w kolorze czarnym.
 • Ogniwa polikrystaliczne – koszt ich produkcji jest niższy, niż paneli monokrystalicznych, co wpływa na ich niższą cenę. Trwałością zbliżone są do paneli monokrystalicznych. Są zbudowane z wielu mniejszych kryształów krzemu. Ich niższa cena oznacza jednak nieco mniejszą sprawność o ok. 14-16%. Odznaczają się niebieską barwą oraz charakterystyczną poświatą przypominającą szron, którą tworzą wyraźnie zarysowane kryształy krzemu.

O czym warto pamiętać przy zakupie paneli fotowoltaicznych?

 • Nie najtaniej, ale aby służyło jak najlepiej i jak najdłużej.
 • Panele fotowoltaiczne to dla każdego klienta wielka oszczędność, jak również pewna inwestycja, która ma służyć przez wiele, wiele lat. Dlatego warto jest wybrać profesjonalną firmę, która przygotuje rzetelną, kompleksową analizę wydatków, ponieważ na koszt inwestycji wpływa nie tylko cena paneli, ale również: przewody, odpowiednie zabezpieczenia, systemy mocowania, wykonanie projektu, montaż, jakość materiałów i obsługi. Na ostateczną kwotę instalacji wpływa także stopień trudności jej założenia oraz indywidualne zapotrzebowanie klienta na energię.

  Gwarantowana niezawodność i produktywność instalacji fotowoltaicznej

  • 25 lat gwarancji producenta na wydajność ogniw fotowoltaicznych

  • od 10 lat gwarancji produktowej na wady i usterki paneli fotowoltaicznej

  • 5 lat bezpłatnej gwarancji na falownik z możliwością przedłużenia

  • 5 lat gwarancji na montaż

  Moja instalacja fotowoltaiczna w 6 krokach

  Nasz klient staje się właścicielem własnej elektrowni słonecznej i w pełni uniezależnia się od wszelkich podwyżek cen za energię. Korzysta bezawaryjnie ze swojej elektrowni słonecznej 25-30 lat.

  Umów się na bezpłatną konsultację

  Skontaktuj się z nami i wykorzystaj jak najszybciej szerokie możliwości oszczędności w swoim domu. 

  Chcesz porozmawiać?

  Zachęcamy Państwa do skontaktowania się z nami. Mogą Państwo skorzystać z poniższego formularza lub danych kontaktowych znajdujących się poniżej.

   Zgodnie z art. 14 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

   1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest DGE z siedzibą w Katowicach, ul. Żeliwna 38, 40-599 Katowice, zwana dalej Spółką;
   2. Administratorem Danych w Spółce jest Pan Artur Matuszczyk (e-mail: artur.matuszczyk@dge.com.pl);
   3. Dane zostały pozyskane z zakładki internetowej www.dge.com.pl – kontakt;
   4. Spółka pozyskała dane w następującym zakresie: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu.
   5. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu kontaktu biznesowego na podstawie art. 6 ust 1 pkt c);
   6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
   7. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
   8. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do podjęcia, odrzucenia lub kontynuacji współpracy;
   9. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;
   10. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
   11. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.

    

   Akceptuję

   Jesteśmy tutaj

   Zobacz jak do nas dojechać.

   Uwaga!

   Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

   Developer tools

   ReD Responsive Framework version