Dlaczego warto zadbać o czystość paneli fotowoltaicznych?

Na wydajną pracę instalacji fotowoltaicznej bardzo duży wpływ ma jej czystość. Brud składający się z kurzu i pyłu często jest trudny do zauważenia z perspektywy paru lub parunastu metrów, szczególnie, gdy najpierw osiada na krawędziach, a później powoli warstwami pokrywa całą powierzchnię modułów. Wraz z zalegającymi na panelach liśćmi, ptasimi odchodami i innymi resztkami organicznymi, brud może obniżyć ich wydajność nawet o 30%. Dodatkowo, zabrudzenia oprócz wpływu na efektywność instalacji, mogą również wywołać uszkodzenia.

Najlepszą porą na mycie paneli jest wiosna, ponieważ najwięcej zanieczyszczeń powstaje w sezonie zimowym. Oprócz typowych zabrudzeń, usuwamy także osad i smugi pozostawione przez topniejący śnieg, gromadzący się w dolnej części modułów. Należy pamiętać o bezpieczeństwie, dlatego panele czyścimy wczesnym rankiem, bądź późnym popołudniem. Nigdy nie czyścimy paneli fotowoltaicznych kiedy są nagrzane! Nagłe schłodzenie nagrzanej powierzchni ogniw, może spowodować szok termiczny i być powodem uszkodzenia instalacji. Zalecana częstotliwość mycia paneli to 1-2 razy do roku.

Dlaczego lepiej zlecić czyszczenie paneli firmie zewnętrznej?

Z powierzchnią paneli należy obchodzić się delikatnie i umiejętnie, aby jej nie uszkodzić. Ogniwa fotowoltaiczne są chronione z zewnątrz warstwami folii z tworzywa sztucznego, która zabezpiecza je przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Na laminacie może znajdować się również szyba ze szkła hartowanego i antyrefleksyjnego. Profesjonalna firma czyszcząca panele dysponuje odpowiednim sprzętem oraz niezbędną wiedzą techniczną, aby jak najlepiej wykonać taką usługę.

 

Ionic System to wiodący na świecie producent systemów myjących ultra czystą, demineralizowaną wodą. Metoda ta zapewnia efektywne usunięcie zabrudzeń, bez pozostawia smug, co jest bardzo ważnym czynnikiem podczas pielęgnacji paneli fotowoltaicznych.

Ile to kosztuje?

0-10 kWp – 12 PLN netto m2
10,01 kWp – 20 kWp – 11 PLN netto m2
20,01 kWp – 50 kWp – 9 PLN netto m2
Powyżej 50 kWp – 8 PLN netto m2

Do 50 km dojazd gratis od Katowic, a powyżej 1 zł za km.

Nasi partnerzy

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version