Rząd chce dać przedsiębiorcom więcej czasu – ale to jeszcze nie jest przesądzone

 

Mikro, małe i średnie firmy (MŚP), które chcą skorzystać z maksymalnej ceny energii w drugim półroczu 2024 roku, muszą złożyć odpowiednie oświadczenie. Obecnie ostateczny termin na złożenie dokumentu to 28 lutego 2025 roku. Jednak rząd przyjął projekt ustawy, który wydłuża ten termin do 30 czerwca 2025 roku.

 

Brzmi dobrze? Nie tak szybko. Projekt dopiero czeka na proces legislacyjny w Sejmie i Senacie, a jego wejście w życie zależy od decyzji parlamentu oraz podpisu Prezydenta. W praktyce oznacza to, że 28 lutego nadal pozostaje wiążącym terminem – przynajmniej do czasu uchwalenia nowelizacji.

Dlaczego warto się pospieszyć?

Przesunięcie terminu ma być odpowiedzią na niską świadomość przedsiębiorców dotyczącą obowiązku złożenia oświadczenia. Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, do końca stycznia 2025 roku taki dokument złożyło jedynie około 2 tys. spośród 150 tys. firm uprawnionych do maksymalnej ceny energii. To oznacza, że wiele firm może nawet nie wiedzieć, że powinna podjąć działanie, by uniknąć wyższych rachunków.

Co się stanie, jeśli firma nie zdąży?

Jeśli przedsiębiorca nie złoży oświadczenia w wymaganym terminie, straci prawo do skorzystania z ceny maksymalnej, która obowiązywała w drugim półroczu 2024 roku. W rezultacie może zostać zobowiązany do zwrotu różnicy między ceną wynikającą z umowy a ceną maksymalną – wraz z naliczonymi odsetkami. To może oznaczać setki, a nawet tysiące złotych straty miesięcznie, w zależności od skali zużycia energii przez firmę.

Co dalej?

Projekt nowelizacji został przyjęty przez rząd, ale teraz jego losy zależą od decyzji parlamentu. Oznacza to, że nie można jeszcze traktować wydłużenia terminu jako pewnika. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest złożenie oświadczenia już teraz, by uniknąć ryzyka wyższych opłat za energię.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja firma skorzysta z maksymalnej ceny energii – nie czekaj. Wypełnij dokumenty na czas i miej problem z głowy.

W DGE monitorujemy zmiany w prawie energetycznym i pomagamy firmom optymalizować koszty energii. Jeśli masz pytania – skontaktuj się z nami.

Czytaj także

Tarcze energetyczne 2025 – kluczowe terminy i obowiązki dla firm oraz instytucji

W 2025 roku w Polsce nadal obowiązują mechanizmy wsparcia energetycznego, mające na celu ochronę różnych grup odbiorców przed wysokimi kosztami energii elektrycznej. W związku z tym przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty wrażliwe muszą pamiętać o konieczności składania odpowiednich oświadczeń i informacji. Poniżej przedstawiamy kluczowe terminy i obowiązki związane z korzystaniem z preferencyjnych cen energii.

04.02.2025

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version