Monitoruj koszty, w tym wydatki za media.

Zarządzanie lokalem gastronomicznym, to ogromne wyzwanie bez względu na jego wielkość. Szczególnie dla osób, które prowadzą ten biznes samodzielnie. Konieczne jest odpowiednie zarządzanie nie tylko personelem czy procesami, ale także finansami.

Jeżeli dążysz do tego, aby znaleźć się w gronie przedsiębiorców, którzy odnoszą sukces na konkurencyjnym rynku, niezbędne jest ścisłe monitorowanie wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem swojego lokalu, w tym wydatków za media. Musisz dokładnie znać każdy koszt, aby ocenić, czy Twoja restauracja prosperuje zgodnie z założeniami oraz na jakim polu możesz wprowadzić ewentualne zmiany.

 

Dzisiaj koszty jedzeniowe są wysokie i wszystkie koszty pozostałe również.*

 

Kategorie kosztów w gastronomii.

Trzy podstawowe grupy kosztowe w gastronomii stanowią: koszty surowca, koszty personelu oraz koszty operacyjne. Koszty operacyjne to, mówiąc najprościej, wszystkie wydatki niekwalifikujące się jako koszty surowca oraz koszty personelu. Do kosztów operacyjnych zalicza się m.in.:

  • czynsze
  • media
  • usługi zewnętrzne
  • środki czystości
  • bieżące funkcjonowanie (np. licencje, koncesje, wyposażenie, artykuły biurowe, podatki, odsetki)
  • remonty, przeglądy, konserwacja
  • inne

Koszty operacyjne stanowią zazwyczaj najmniejszą część całości kosztów (ok. 10-20%). W porównaniu z pozostałymi grupami, stosunkowo najłatwiej je ograniczyć. Wymaga to jednak regularnej, rzetelnej i umiejętnej analizy, a następnie zastosowania kompleksowych rozwiązań i trzymania się ich.

 

Sandra Seitamaa / Unsplash

 

Oszczędna restauracja.

Łatwo oszczędzić na przykład na środkach czystości za cenę pogorszenia standardu higieny, ale tego oczywiście nie proponujemy. Zalecamy natomiast wdrożenie prostych i skutecznych rozwiązań w zarządzaniu mediami. Przy odrobinie rozsądnego planowania możesz wyraźnie ograniczyć wydatki na energię elektryczną, gaz czy wodę. Stale lecąca woda w czasie, kiedy pracownik już jej potrzebuje, niewyłączanie gazu lub pieca po zakończonym gotowaniu, niegaszenie światła w pustych pomieszczeniach, wyeliminuj te praktyki poprzez zwiększenie świadomości personelu.

 

Ogromne koszty energii i gazu dobiją restauracje, zwłaszcza z pizzą.**

 

 

Realne korzyści może przynieść już sama zmiana dotychczasowego sprzedawcy  prądu i gazu oraz dopasowanie parametrów przesyłowych do potrzeb działalności. Jesteśmy od tego, żeby zoptymalizować Twoje koszty energetyczne. Rozumiemy branżę – wspieramy restauratorów już od 7 lat i dobrze znamy ich potrzeby.

 

* Grzegorz Łapanowski dla horecadrends.pl
** rp.pl

Czytaj także

Energia dla firm w 2025 roku

Rok 2025 przynosi gwałtowny wzrost kosztów energii po zakończeniu okresu zamrożonych cen. Przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. W artykule omawiamy prognozy cen i praktyczne strategie obniżenia wydatków na energię.

03.01.2025

Współczynnik konwersji gazu – co to jest i jak go odczytać?

Współczynnik konwersji to wartość, która pozwala przeliczyć zużyty gaz z jednostek objętości (metry sześcienne – m³) na jednostki energii (kilowatogodziny – kWh), czyli faktycznie zużytą energię na ogrzanie domu, biura czy wody. Jest on widoczny na każdym rachunku za gaz i określa, ile energii zawiera metr sześcienny gazu, który zużywamy.

18.12.2024

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version