Od kilku tygodni przedsiębiorcy jeszcze bardziej niż dotychczas, zastanawiają się jak obniżyć swoje koszty prowadzonej działalności. Niektórzy z nich podejmują decyzję o rezygnacji ze wsparcia firm zewnętrznych, które są istotnym elementem optymalizacji kosztów w przedsiębiorstwie. W zamian chcą działać na własną rękę. Jednocześnie wiedza i doświadczenie eksperta w tym szczególnym czasie, może obniżyć koszty i zwiększyć wzrost dochodowości, czyli wygenerować dodatkowe zyski, o których przedsiębiorca do tej pory, nie miał pojęcia.  

 

Czym jest outsourcing?

Prężnie rozwijająca się firma wykonuje wiele priorytetowych zadań. W związku z tym korzystnym rozwiązaniem jest przekazanie części z tych obowiązków profesjonalnej firmie zewnętrznej, specjalizującej się w danej dziedzinie, czyli tzw. Outsourcing (outside-resource-using), tj. korzystanie z zasobów zewnętrznych. To rodzaj długoterminowej współpracy pomiędzy podmiotami, opierający się na układzie partnerskim. Zlecenie wykonania części zadań, wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym, dzięki którym usługa zostanie zrealizowana efektywniej, niż byłoby to możliwe we własnym zakresie. 

 

Podsumowując, outsourcing to:

  • zewnętrzni eksperci,
  • szybkość informacji – bezcenna dla każdego przedsiębiorcy,
  • ścisła profesjonalizacja – najlepiej wykonana usługa,
  • najlepsze z możliwych relacji.

 

Najważniejszymi powodami stosowania outsourcingu przez przedsiębiorstwa są:

  • firma może koncentrować się na swoich kluczowych kompetencjach, będących podstawą jej przewagi konkurencyjnej,
  • obniża i daje bardziej efektywną kontrolę kosztów operacyjnych,
  • firma pozyskuje zasoby, którymi przedsiębiorstwo nie dysponuje, w tym wiedzę ekspercką, doświadczenie i know-how partnerów,
  • przedsiębiorstwo utrzymuje zdecydowanie niższy poziom zatrudnienia oraz równocześnie zapewnienia wykwalifikowany personel,
  • firma dzieli ryzyko – odpowiedzialność za wyznaczone zadania ponosi zleceniobiorca.

 

Outsourcing zawsze był ważnym elementem działania każdej firmy, ale ze względu na obecne zmiany rynkowe, odgrywa jeszcze większą rolę w dobrze funkcjonującym przedsiębiorstwie. 

Kiedy Przedsiębiorca korzysta z outsourcingu w ten sposób znacznie odciąża czasowo i finansowo swoją firmę. Przekazuje zadania i projekty ekspertowi z zewnątrz, dzięki temu uzyskuje więcej czasu na sprawy, którymi zajmują się jedynie wewnętrzni pracownicy. Ponadto odciąża finansowo swoją firmę, ponieważ nie ma potrzeby zatrudniania i przeszkalania własnej specjalistycznej kadry oraz inwestowania w bazę techniczną. Dzięki temu właściciel przedsiębiorstwa koncentruje się głównie na procesach zarządczych i na zasadniczych celach firmy. Całą uwagę kieruje na kluczowe kompetencje i zwiększa elastyczność struktury przedsiębiorstwa tzn. na skuteczność, efektywność i szybkość jego reakcji na zmiany otoczenia rynkowego, dzięki temu również ma więcej czasu na pozyskanie nowych klientów.

 

Outsourcing możemy podzielić ze względu na stopień oddelegowania określonych zadań na pełny i selektywny. 

W wersji pełnej przedsiębiorca, który statutowo nie tworzy danych działów w organizacji, korzysta w pełni z kompleksowej obsługi i wiedzy zewnętrznego partnera. Dzięki temu obniża w danym dziale koszty do minimum i zwiększa potencjał na zysk z wdrożonych rozwiązań. W przypadku outsourcingu selektywnego zleceniodawca wybiera obszar działań, którego dotyczyć będzie umowa. Taka elastyczność w wyborze zakresu prac pozwala na dopasowanie świadczonych usług do aktualnych potrzeb firmy. Jak również pozwala na uzupełnienie wiedzy wewnętrznych pracowników w istniejących obszarach w przedsiębiorstwie, poprzez wiedzę i doświadczenie partnera zewnętrznego. Na skutek tego właściciel zwiększa efektywność danych działów w firmie.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze partnera do współpracy?

Gdy przedsiębiorca podejmuje decyzję o współpracy z konkretnym ekspertem warto, aby zwrócił uwagę na poziom oferowanych przez niego usług oraz by zapoznał się z opiniami poprzednich zleceniodawców. Warto również przeanalizować rodzaj oferowanej umowy. Powinna gwarantować, że usługa zostanie wykonana na najwyższym poziomie.

 

W jakich dziedzinach występuje outsourcing?

Najczęściej kojarzony jest m.in. z usługami księgowymi, prawniczymi, finansowymi, marketingowymi, jak również IT. 

W ostatnich latach rynek energii, na którym panował chaos i dezinformacja, wymusił stworzenie outsourcingu energetycznego dla firm. Dziś nasze usługi są już tak powszechne jak usługi biur rachunkowych. Większa ilość świadomych przedsiębiorców, to lepsze i bardziej przejrzyste warunki umów oraz mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co przekłada się na wzmocnienie Polskiej Gospodarki. I właśnie po to jesteśmy, by każdy podmiot gospodarczy mógł obniżyć swoje koszty za media do minimum.  

 

 

Jakie wyzwania mają przedsiębiorcy w sektorze energetycznym?

Jako firma doradcza spotykamy się z problemami przedsiębiorcy, który ponosi wysokie koszty stałe m.in. związane z dystrybucją energii i/lub gazu w swojej firmie. Bez względu na to czy firma zużywa mniej, czy więcej energii, musi zapłacić stałą opłatę za dystrybucję. Wynika to z tego, że każdy podmiot jest zobowiązany do zapłacenia kompletu stawek, który deklarował przy podpisywaniu umowy dystrybucyjnej lub kompleksowej. W obecnej sytuacji również przedsiębiorca, który nie zużywa w ogóle energii, także jest zobowiązany do zapłacenia opłat za przesył swoich mediów.

Jako profesjonalni doradcy pomagamy właśnie klientowi dobrać m.in. parametry za przesył w taki sposób, aby przedsiębiorca płacił za to co jest konieczne, a nie ponadto co potrzebuje, generując sobie dodatkowe koszty. Ponieważ firmy energetyczne tylko sprzedające i dystrybuujące energię, mają na celu sprzedaż i serwis infrastruktury energetycznej. Niestety nie jest ich rolą ani celem doradzać klientowi jak płacić minimum za media. Z naszego doświadczenia wynika, że w zależności od branży może przedsiębiorca uzyskać, aż do 60% mniej za każdą fakturę przesyłową. Tym zajmuje się profesjonalny outsourcing energetyczny. 

Jako firma doradcza jesteśmy gotowi, aby służyć każdemu przedsiębiorcy, który się do nas zgłosi szybko i skutecznie obniżyć koszty za media na czas kryzysu, a nawet na stałe. Niestety firmy energetyczne nie informują o takiej możliwości. Dlatego tak ważne jest, aby współpracować z partnerem zewnętrznym, który na bieżąco posiada wiedzę w sektorze energetycznym i swoimi działaniami zwiększa dochodowość zleceniodawcy. Wybór eksperta, który doradza i jednocześnie wdraża korzystne rozwiązania dla dobrze funkcjonującej firmy, to recepta na zwiększenie dochodowości w czasie ogólnoświatowej kwarantanny i po jej zakończeniu.

 

Autor: Anna Kopyto, Ekspert d/s Obsługi Klienta Biznesowego

Czytaj także

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w szklarni?

Ogrzewanie i oświetlenie szklarni to elementy bez których uprawa nie byłaby możliwa. Ponieważ ceny prądu, gazu i paliw rosną, przedsiębiorcy zmuszeni są do poszukiwania rozwiązań, które przyczynią się do obniżenia rachunków za media.

13.12.2023

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version