Jeśli Twoja firma zużyła w 2023 r. nie więcej niż 90% wolumenu energii niż w latach poprzednich, możesz kwalifikować się do otrzymania w tym roku upustu w wysokości 10% wartości zakupu energii z 2023 r.!

Komu przysługuje upust i jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać?

Zgodnie z Ustawą z 27 października 2022 r. upust przysługuje niektórym odbiorcom uprawnionym wymienionym w tej ustawie, czyli:

  • mikroprzedsiębiorcom, a także małym i średnim przedsiębiorcom na potrzeby podstawowej działalności,
  • rolnikom prowadzącym działalność jako osoby fizyczne, którzy nie są odbiorcami uprawnionymi (według Ustawy z 7 października 2022 r.) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Dotyczy to tych odbiorców, którzy w 2023 r. w danym punkcie poboru energii nie przekroczyli 90% średniego rocznego wolumenu zużycia energii elektrycznej w okresie pomiędzy 1 stycznia 2018 r. a 31 grudnia 2022 r. 

Zasady kwalifikacji do upustów ustalane są oddzielnie dla każdego punktu poboru energii.

Jaka jest wartość upustu?

W przypadku firm wielkość upustu wyniesie 10% kwoty rozliczenia sprzedaży energii netto (na fakturze występuje jako „energia czynna” lub „sprzedaż energii elektrycznej”) w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. (czyli z okresu 1 roku kalendarzowego).

Kiedy przysługuje upust?

Głównym kryterium przyznania upustu dla przedsiębiorstw są dane pomiarowe zużycia energii w MWh w danym punkcie poboru w okresie 1 stycznia 2018 r.–31 grudnia 2023 r. Jeśli odbiorca uprawniony nie pobierał energii w tym okresie, podstawą wyliczenia średniego rocznego zużycia będzie:

  • poziom zużycia prądu od momentu rozpoczęcia nabywania energii do 31 grudnia 2022 r. przeliczony proporcjonalnie dla całego wspomnianego zakresu czasowego,
  • zużycie deklarowane przez odbiorcę w umowie sprzedaży, jeśli została ona zawarta po 31 grudnia 2022 r.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i pytania skontaktuj się z naszymi doradcami. 

Czytaj także

Ponad 8 tysięcy zmian sprzedawcy prądu w III kwartale 2024 roku – co warto wiedzieć?

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce to temat coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród osób poszukujących oszczędności i lepszych warunków współpracy z dostawcami. Ostatnie dane opublikowane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wskazują, że w trzecim kwartale 2024 roku dokonano aż 8 332 zmian sprzedawcy energii elektrycznej, co świadczy o rosnącej świadomości odbiorców.

22.11.2024

Rachunek za gaz – od czego zależy i co się na niego składa?

Rachunek za gaz składa się z wielu elementów, które mogą być optymalizowane. Przedsiębiorca, który chce obniżyć koszty gazu, powinien regularnie monitorować zużycie, porównywać ceny dostawców oraz wybierać taryfę dostosowaną do swoich potrzeb. Ponadto ważne jest zrozumienie, jak zmieniają się ceny zarówno za sam gaz, jak i jego dystrybucję.

23.10.2024

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version