Jaką taryfę energetyczną wybrać dla firmy?

Wybór odpowiedniej taryfy energetycznej dla firmy zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj działalności, profil zużycia energii, godziny pracy, a także preferencje dotyczące kosztów.

Taryfy oznacza się za pomocą symboli. Poniżej wyjaśniamy co oznaczają elementy nazwy taryfy prądu na przykładzie taryfy C22a.

 

Taryfy prądu oznacza się za pomocą symboli, na które składają się wielka litera, wskazująca grupę taryfową, oraz dwie umieszczone po niej cyfry – pierwsza określa moc umowną, a druga – liczbę stref.

 

C – oznacza zasilanie energią elektryczną z linii niskiego napięcia (mogą wystąpić “A” – duże napięcie, “B” – średnie napięcie)

2 – taryfa dla klientów zużywających więcej niż 40 kW mocy umownej (może wystąpić “1” – odbiorcy o mocy do 40kW)

2 – taryfa dwustrefowa (mogą wystąpić “1” – taryfa jednostrefowa oraz “3” – taryfa trzystrefowa)

a – oznacza, że dwie strefy podzielone są na część poza szczytem i w szczycie (może wystąpić “b” – podział dzień/noc)

 

  • Grupa A. Dla przedsiębiorstw, wymagających dużego napięcia (taryfa przemysłowa dla największych zakładów produkcyjnych),
  • Grupa B. Dla firm zasilanych prądem o średnim napięciu,
  • Grupa C. Dla firm, które potrzebują niskiego napięcia.

Wybierając taryfę, zastanów się, jak korzystasz z energii i w jakich godzinach. Jeśli praca odbywa się głównie w nocy, taryfa nocna może być korzystna. Jeśli firma działa przez większość dnia, taryfa dwustrefowa lub jednostrefowa może być bardziej odpowiednia.

Dodatkową opłatą, wynikającą z wyboru takiej a nie innej taryfy energetycznej, może być opłata za moc bierną.  Ponieważ opłaty związane z energią bierną mogą istotnie wpłynąć na ostateczny koszt Twojego rachunku za energię elektryczną, przy wyborze taryfy zalecamy skonsultowanie wszelkich pytań i wątpliwości z naszymi Doradcami.

 

Taryfy C – największa grupa klientów biznesowych.

Najliczniejszą grupą odbiorców biznesowych są klienci korzystający z taryfy C. Taryfy C2x skierowane są do odbiorców, którzy przyłączeni są do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW. Jeśli moc umowna nie przekracza 40 kW, odbiorca przypisany jest do grup taryfowych C1x. 

Taryfą najczęściej wybieraną przez przedstawicieli grupy C jest taryfa C11, charakteryzująca się stałą stawką za energię elektryczną przez całą dobę. Niemniej jednak, klienci korzystający z taryfy C mają możliwość wyboru spośród różnych opcji, gdzie stawka za energię elektryczną może zależeć od konkretnego dnia tygodnia lub określonej godziny w ciągu dnia.

  • Taryfa C22a to korzystne rozwiązanie dla odbiorców, którzy zużywają przynajmniej 30% prądu w tańszych godzinach pozaszczytowych.
  • Taryfa C22b jest idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w systemie zmianowym i więcej energii (przynajmniej 30%) zużywają w nocy.

 

Zmiana taryfy – oszczędność na rachunkach.

Wybór taryfy to ważny krok w kierunku oszczędności na energii elektrycznej. Kluczem do korzystnego dobrania taryfy jest wiedza na temat kiedy i ile energii zużywamy. Jeśli potrzebujesz doradztwa w zakresie doboru taryfy, czy też optymalizacji kosztów energii, skontaktuj się z naszymi Doradcami.

 

 

 

Czytaj także

400 mln zł na nowy program „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wprowadzają nowe wsparcie dla prosumentów. Od 17 czerwca 2024 r. ruszył nabór wniosków do programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”, z którego osoby indywidualne będą mogły uzyskać do 47 tys. zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

21.06.2024

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version