Energia z giełdy

Towarowa Giełda Energii (TGE), to miejsce, gdzie energia elektryczna jest kupowana i sprzedawana w czasie rzeczywistym po cenie rynkowej. Dla wielu przedsiębiorców jest to najkorzystniejsza opcja zakupu i szansa na niższe rachunki za prąd. 

Działa podobnie jak giełdy papierów wartościowych, ale zamiast akcji, przedmiotem obrotu są kontrakty na dostawę energii. Ceny kształtują się na podstawie bilansu podaży i popytu na energię elektryczną w danej chwili. 

TGE jest jedyną w Polsce uprawnioną giełdą energii elektrycznej, na której transakcje dokonuje się w formule rynku SPOT, czyli na tzw. Rynku Dnia Następnego (zakup energii elektrycznej w cenach godzinowych lub blokowych na kolejny dzień) lub w ramach kontraktów długoterminowych, które pozwalają na zawieranie transakcji z konkretną ceną kupna i sprzedaży na określoną datę dostawy w przyszłości. 

 

Jakie korzyści niesie zakup energii na TGE?

  1. Elastyczność cenowa: Zakup energii na rynku giełdowym umożliwia korzystanie z dynamicznych cen, które mogą być korzystniejsze w porównaniu do stałych taryf oferowanych przez tradycyjnych dostawców.
  2. Optymalizacja kosztów: Możliwość reagowania na zmiany cen w czasie rzeczywistym pozwala firmom optymalizować koszty zakupu energii, co jest szczególnie korzystne w przypadku dużych odbiorców.
  3. Transparentność: Ceny na rynku giełdowym są jawne i dostępne dla wszystkich uczestników, co zapewnia większą przejrzystość transakcji.
  4. Krótkoterminowe strategie: Dla firm, które są w stanie dostosować swoje zużycie energii do godzin o niższych cenach, rynek SPOT może przynieść znaczące oszczędności.

Jakie ryzyka wiążą się z zakupem energii na Towarowej Giełdzie Energii?

  1. Zmienne ceny: Rynek giełdowy charakteryzuje się dużą zmiennością cen, co może prowadzić do nieprzewidzianych wzrostów kosztów w krótkim okresie (ale również dużych spadków cen, które można wykorzystać na przejście na cenę stałą).
  2. Dynamika: Trzeba być przygotowanym na konieczność ciągłego monitorowania cen, co wymaga zasobów i zaawansowanych narzędzi analitycznych.
  3. Ryzyko finansowe: Niewłaściwe zarządzanie zakupem energii na rynku giełdowym może prowadzić do znaczących strat finansowych.

Czy da się uniknąć tego ryzyka? Tak! Na rynku mamy wielu specjalistów zajmujących się doradztwem energetycznym, którzy na bieżąco śledzą notowania i reagują w odpowiednich momentach. 

 

Jak kupować na TGE? 

Zakup energii na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednim wsparciem jest to proces prosty i korzystny dla firmy. 

Przedsiębiorcy co prawda nie mogą kupować energii samodzielnie na giełdzie. Takie transakcje mogą być realizowane jedynie przez podmioty z dostępem do rynku hurtowego energii, które pośredniczą między giełdą a klientem. W praktyce oznacza to, że wybierając opcję zakupu na rynku SPOT, przedsiębiorca nabywa energię od pośrednika, czyli niezależnego sprzedawcy prądu, który umożliwia mu zakup energii po cenie zbliżonej do ceny giełdowej (cena powiększona o niezbędne certyfikaty i opłaty handlowe). 

Jednak, żeby proces ten przebiegał bezproblemowo, warto zwrócić się po pomoc do specjalistów, którzy zajmują się doradztwem energetycznym. Doradca energetyczny, który reprezentuje Twoja firmę, będzie śledził dla Ciebie bieżącą sytuację na rynku i informował Cię, o ważnych krokach, dokonując w Twoim imieniu zakupu energii. 

 

Korzyści z zakupu energii na TGE z pomocą dedykowanego doradcy:

  • Profesjonalne wsparcie: Doradcy mają doświadczenie i wiedzę, która pozwala im na podejmowanie najlepszych decyzji zakupowych w Twoim imieniu.
  • Oszczędność czasu: Powierzenie zakupu energii doradcy pozwala zaoszczędzić czas, który możesz przeznaczyć na rozwijanie swojego biznesu.
  • Optymalizacja kosztów: Profesjonalne zarządzanie zakupami energii może prowadzić do znacznych oszczędności, dzięki lepszemu dostosowaniu zużycia energii do godzin, w których ceny są najniższe.
  • Transparentność i kontrola: Wszystkie transakcje są przejrzyste, a doradcy zapewniają pełną kontrolę nad procesem zakupu energii.

 

Czy warto?

Zakup energii na rynku giełdowym oferuje wiele korzyści, takich jak elastyczność cenowa i możliwość optymalizacji kosztów. DGE zapewnia wsparcie i doradztwo, które umożliwia bezpieczne i efektywne zarządzanie zakupem energii na rynku giełdowym. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej i rozpocząć optymalizację kosztów energii w Twojej firmie.

Zadbamy o cały proces, abyś mógł cieszyć się spokojem o sprawy energetyczne i skupić się na prowadzeniu swojego biznesu.

 

Czytaj także

Wydłużenie terminu na złożenie oświadczenia o maksymalnej cenie energii – co musisz wiedzieć?

Rząd chce dać przedsiębiorcom więcej czasu – ale to jeszcze nie jest przesądzoneMikro, małe i średnie firmy (MŚP), które chcą skorzystać z maksymalnej ceny energii w drugim półroczu 2024 roku, muszą złożyć odpowiednie oświadczenie. Obecnie ostateczny termin na złożenie dokumentu to 28 lutego 2025 roku. Jednak rząd przyjął projekt ustawy, który wydłuża ten termin do 30 czerwca 2025 roku.

06.02.2025

Tarcze energetyczne 2025 – kluczowe terminy i obowiązki dla firm oraz instytucji

W 2025 roku w Polsce nadal obowiązują mechanizmy wsparcia energetycznego, mające na celu ochronę różnych grup odbiorców przed wysokimi kosztami energii elektrycznej. W związku z tym przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty wrażliwe muszą pamiętać o konieczności składania odpowiednich oświadczeń i informacji. Poniżej przedstawiamy kluczowe terminy i obowiązki związane z korzystaniem z preferencyjnych cen energii.

04.02.2025

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version