Od 2007 roku sprzedawcę prądu zmieniło blisko 997 tys. odbiorców

Już od 17 lat mamy w Polsce możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i gazu, zgodnie z obowiązującym prawem (tzw. zasadą TPA: Third Party Access).

W 2023 roku w Polsce ponad 26 000 odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę,  w tym blisko 8 000 klientów biznesowych. To niezłe osiągnięcie, ale wciąż nie jest to imponująca liczba. Dla porównania, w 2022 roku w sieciach mobilnych klienci przenieśli ponad 1,3 mln numerów telefonicznych.

Trend jest jednak wzrostowy. Z roku na rok z możliwości zmiany korzysta coraz więcej odbiorców końcowych, w tym właścicieli firm.

 

  • Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło blisko 997 tys. odbiorców, z czego 759 tys. to odbiorcy w gospodarstwach domowych (w grupach taryfowych G), a prawie 238 to odbiorcy w grupach taryfowych A, B i C.

 

W 2023 roku zmianę sprzedawcy gazu dokonało  6 000 odbiorców. To kolejny przykład na to, że coraz więcej konsumentów zdaje sobie sprawę z tego, że mają wybór i mogą sami decydować o tym, od kogo kupują prąd i paliwo gazowe.

 

  • 298 tys. odbiorców w Polsce kupuje gaz od wybranego przez siebie sprzedawcy.

 

Kim są klienci, którzy decydują się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej i gazu?

Prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i gazu jest jednym z podstawowych praw konsumenta. Dzięki niemu każdy ma możliwość wyboru najlepszej oferty dla siebie. To również ważny element wzmacniania konkurencji na rynku. Im więcej firm oferuje energię elektryczną i gaz, tym większa konkurencja, a co za tym idzie, niższe ceny dla konsumentów.

Na decyzję o zmianie sprzedawcy wpływa kilka istotnych czynników, m.in.: poziom świadomości klientów i ich motywacja do zmiany, a także sama łatwość dokonania takiej zmiany (brak skomplikowanych procedur) oraz dostępność konkurencyjnych ofert na rynku.

Kim są ci odważni ludzie, którzy decydują się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej i gazu? Okazuje się, że to prawdziwi pionierzy ruchów konsumenckich, świadomi przedsiębiorcy i aktywni kupcy energii. To ludzie, którzy nie boją się podjąć decyzji i chcą mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z ich portfelem. Zmiana sprzedawcy energii to także sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, a to przecież bardzo ważne dla każdego przedsiębiorcy i odbiorcy indywidualnego.

 

Procedura zmiany sprzedawcy nie jest skomplikowana, a sam proces jest bezpieczny.

Procedura zmiany sprzedawcy nie jest skomplikowana, a sam proces jest bezpieczny. Termin zmiany sprzedawcy jest ustawowo regulowany i wynosi 30 lub 14 dni, w zależności od tego, czy jest to pierwsza, czy kolejna zmiana sprzedawcy.

A od 2026 roku termin ten zostanie skrócony do 24 godzin. To efekt zmian w projekcie Prawa energetycznego, który rząd przyjął 18 kwietnia 2023. Projekt ten ma dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej.

 

  • Dane liczbowe na podstawie publikacji na stronie Urzędu Regulacji Energetyki (stan II.2024)

Czytaj także

Wydłużenie terminu na złożenie oświadczenia o maksymalnej cenie energii – co musisz wiedzieć?

Rząd chce dać przedsiębiorcom więcej czasu – ale to jeszcze nie jest przesądzoneMikro, małe i średnie firmy (MŚP), które chcą skorzystać z maksymalnej ceny energii w drugim półroczu 2024 roku, muszą złożyć odpowiednie oświadczenie. Obecnie ostateczny termin na złożenie dokumentu to 28 lutego 2025 roku. Jednak rząd przyjął projekt ustawy, który wydłuża ten termin do 30 czerwca 2025 roku.

06.02.2025

Tarcze energetyczne 2025 – kluczowe terminy i obowiązki dla firm oraz instytucji

W 2025 roku w Polsce nadal obowiązują mechanizmy wsparcia energetycznego, mające na celu ochronę różnych grup odbiorców przed wysokimi kosztami energii elektrycznej. W związku z tym przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty wrażliwe muszą pamiętać o konieczności składania odpowiednich oświadczeń i informacji. Poniżej przedstawiamy kluczowe terminy i obowiązki związane z korzystaniem z preferencyjnych cen energii.

04.02.2025

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version