Rząd Polski wprowadza nowy program osłonowy mający na celu pomoc obywatelom w obliczu drastycznych podwyżek cen energii. Ustawa, która została przyjęta 7 maja, teraz trafi do Senatu. Czas nagli, ponieważ prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy, a jej przepisy mają wejść do życia już 1 lipca br.

Program obejmuje podtrzymanie czasowego ograniczenia cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz wprowadzenie bonu energetycznego dla najuboższych gospodarstw domowych. Ta inicjatywa ma chronić Polaków przed skutkami pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie, które wywołały znaczący wzrost cen energii.

Cena maksymalna energii elektrycznej

Na drugą połowę 2024 r. rząd przedłuża obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, ustalając ją na poziomie 500 zł/MWh (dotychczas 412 zł/MWh). Dzięki temu prywatni odbiorcy nie będą musieli obawiać się gwałtownych wzrostów cen energii — przynajmniej na razie. W przypadku instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej (np. szkół, szpitali) oraz małych i średnich przedsiębiorstw, cena maksymalna zostanie utrzymana na poziomie 693 zł/MWh.

Bon energetyczny

Bon energetyczny, czyli jednorazowe świadczenie pieniężne dla ok. 3,5 mln najuboższych gospodarstw domowych. Będzie przyznawany według następujących progów dochodowych:

  • Gospodarstwa jednoosobowe: dochód do 2500 zł.
  • Gospodarstwa wieloosobowe: dochód do 1700 zł na osobę.

Wysokość bonu zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym:

  • 300 zł dla gospodarstw jednoosobowych,
  • 400 zł dla gospodarstw 2-3 osobowych,
  • 500 zł dla gospodarstw 4-5 osobowych,
  • 600 zł dla gospodarstw 6-osobowych i większych.

Gospodarstwa, które używają energii elektrycznej do ogrzewania, mają szansę na dwukrotnie wyższy bon (od 600 zł do 1200 zł), ze względu na wyższe rachunki za energię.

Zasada złotówka za złotówkę

Bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, z tym że kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Wnioski o bon energetyczny będzie można składać w gminach od 1 sierpnia do 30 września 2024 r., a wypłaty planowane są na jesień 2024 r. lub początek 2025 r.

 

Jak firmy mogą obniżyć koszty energii?

Tarcza energetyczna wcale nie jest, jak się okazuje, jedynym ratunkiem dla firm. Dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą obniżyć koszty energii, istnieje inna deska ratunku:

Zwrócenie się do obecnego dostawcy

  • Firmy powinny najpierw skontaktować się z obecnym dostawcą energii, aby sprawdzić, czy możliwe jest uzyskanie lepszej stawki niż taryfa sprzedawcy.

Pomoc eksperta energetycznego

  • Warto znaleźć eksperta energetycznego, który może pomóc w analizie rynku i doradzaniu najlepszych opcji dostępnych dla firmy, w tym zmiany sprzedawcy prądu (mamy taką możliwość od 2007 roku), który oferuje niższą cenę za prąd, optymalizację kosztów dystrybucji, czy zakup energii na giełdzie towarowej.

Zakup prądu na giełdzie

  • Jednym z najlepszych obecnie rozwiązań dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest właśnie zakup prądu na giełdzie, tzw. rynku dnia następnego, gdzie ceny energii mogą być znacznie niższe od zamrożonych stawek przez rząd — mogą wynosić nawet 500 zł za MWh (takie ceny odnotowaliśmy w kwietniu br. za MWh), co jest korzystniejszą opcją w porównaniu do obecnej gwarantowanej ceny w ramach tarczy energetycznej, czyli 693 zł za MWh.

 

Podjęcia działań wykraczających poza rządową tarczę ochronną może przynieść realne i wyższe korzyści finansowe. Przedsiębiorstwa, które aktywnie zarządzają swoimi kosztami energii, mogą osiągnąć większą efektywność i konkurencyjność na rynku. Nie muszą oczywiście robić tego same.

Obecnie na rynku mamy możliwość skorzystania z pomocy doradców energetycznych, którzy pomagają w obniżeniu bieżących wydatków, ale również przygotowują firmy na przyszłość, zapewniając im większą stabilność finansową i elastyczność w dynamicznie zmieniającym się świecie energetycznym.

 

Jeżeli poszukujesz skutecznych rozwiązań energetycznych dla swojej firmy, masz jakiekolwiek wątpliwości i pytania,  skontaktuj się z naszymi doradcami.

Czytaj także

400 mln zł na nowy program „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wprowadzają nowe wsparcie dla prosumentów. Od 17 czerwca 2024 r. ruszył nabór wniosków do programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”, z którego osoby indywidualne będą mogły uzyskać do 47 tys. zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

21.06.2024

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version